Vaši Naši
To, co na Junga zapůsobilo nejvíc, byl důraz alchymistů na cirkulaci světa. "Cirkulace není pouze pohybem v kruhu, ale na jedné straně znamená vymezování posvátného prostoru, na straně druhé fixaci a koncentraci... Akce se obrátí v reakci; vše periferní je podřízeno velení centra." Cirkulární pohyb má "morální význam aktivace sil světla a tmy v lidské povaze a spolu s nimi i veškerých psychologických protikladů jakéhokoliv typu".

(Ronald Hayman - Život C.G.Junga - k pramenům moudrosti - 1918-1961)

--------------

Už nikdy se mi nevrátí rozum, domníval jsem se v nejvypjatějším šílenství. Ten hlas si tím byl jistý. Vystupoval jako neomylný. Vrátil se.

Vize znovu nezažiju, když jsem z nich jednou vyléčen. A zase se dostavila bezpodmínečná naléhavost té tak jisté pravdy. Přišly zase. 

Odcizení prožité mezi lidmi ti už nedovoluje jim rozumět, tvrdil zas ten vnitřní přítel nepřítel. Znovu špatně: jsem s nimi, mlčím s nimi, mluvím s nimi, patřím k nim. 

Vnímavost, jakou jsem prožíval, ta mi už nedovolí nepřijímat ty lidské paprsky. Hlas miloval změnu, když mi říkal zase toto. Vemlouvavě a neoblomně. Netrvalo dlouho a znovu jsem ochladl. 

Spalující láska. Přišla zevnitř, mučila mysl. Milující hlas na mě naléhal, že jsem posledním, musím jím zůstat. Nesmím mít jako poslední nikdy dítě, hlas zavelel. Jedno z jeho dalších smutných přikázání. Před očima mi proběhlo během vizí bezpočtu obrazů, které to potvrzovaly. Jediná obrana proti hlasu byla samota. Delší dobu jsem hlas vnímal, poslouchal, ale pak jsem se vzbouřil. Nejsem sám. 

Vnitřní hlas mi svou naléhavostí vždy vnutil svou "pravdu". Pokaždé však lhal. Proč? Vše si v duchu prožiju jinak. Očekávání, skálopevná tvrzení se nikdy nepotvrdilo. Ona dokonalá lež ale není popřením existence skryté bytosti, jakési možnosti vazby k bohu či jakémusi světu za oponou, řekl jsem si bez smutku. Bez radosti. Někdy je hlas jen šedým stínem. Musím sám rozsvítit, zahnat ho světlem, nespoléhat se na lháře, který těmi zkouškami sleduje své. 
09.06.2013 09:23:02
stanislav vasina
stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one