Vaši Naši

Melchiorova mše

Melchiorova mše - obrázek

Melchiorova mše - obrázek

Chtěl bych se dostat konečně k svatbě alchemické, uvidíme, kam dojdu, dopředu to nikdy nevím. Připadl jsem zrovna na text, jakousi mši, která dokonale charakterizuje alchymistovo Dílo. Dovolím si ji ocitovat, ale nebyl bych to já, abych ji neupravil, rád si věci lehce zjednodušuji a osekávám z nich to, co je pro moje potřeby navíc nebo mě i mate: „Zdrávas, ó krásná pochodni nebes, zářící světlo světa, spojuješ se s Měsícem, Martem a Merkurem. Z tohoto spojení se skrze Umění narodí obr, kterého tisíckrát tisíce hledají. Tito tři (Luna, Mars, Merkur) se sami rozpustili, nikoliv v dešťovou vodu, nýbrž ve vodu merkuriální, v požehnanou klovatinu, jež se jmenuje sperma filosofů. Nyní se hledá panenská nevěsta, se kterou by se obr spojil, oplodnil ji v lázni v mírném ohni. Ale panna neotěhotní, nebude-li líbána v častém objetí. Pak počne ve svém těle a tak vznikne embryo přinášející štěstí, a to podle přírodního řádu. Potom se na dně nádoby objeví Etiop, bez života. Prosí aby byl zakopán, polit svou vlhkostí a pomalu kalcinován, až za silného ohně vyjde v zářné podobě. V důsledku lázně znovuzrození si dává nové jméno, podle filosofů přirozená síra a taktéž syn filosofů, který je Kamenem filosofů. On je poklad pokladů, nejvyšší filosofický nápoj, nebeské tajemství starých. Blahoslavený, kdo něco takového nalezne. Kdo něco takového spatřil, píše a mluví otevřeně, a já vím, že to je jeho pravé svědectví. Budiž veleben na věky věků." 

Autorem původní nezkrácené verze je Melchior Sibiňský, který podle C. G. Junga ve svých mších spojuje identitu Kamene a Krista. Proč by ne, že. Ne každý byl i v dobách předmoderní křesťanské Evropy uvyklý myslet jen v předepsaných mezích. Nebudu se pouštět do nějakého většího rozboru tohoto textu, mohl bych ho hodně překroutit, ale myslím, že každému dojde, že se jedná o základní proměnu a získání Kamene mudrců, který je zároveň živou vodou. Zdrojem je základní materie, zde pochodeň nebes, která se spojí s různými aspekty planet, prostě jde o spojení mužského a ženského elementu. Nastává pak smrt jejich potomka, plodu jejich spojení, Etiopa. Ten je následně omyt. Dojde potom k jeho pročištění. Etiop si projde různými barevnými fázemi, končí buď křišťálově bílý, třeba ale ještě díky několika procesům žloutne, nebo získává barvy celého spektra, nakonec zrudne, připomíná tak ranní červánky. Na celé věci je půvabné to, že výsledek je jak kámen, tak voda. 

Vykládám si to tak, že alchymista dojde prováděním Díla jak k přeměně malého množství látky, se kterou pracuje, tak i svého vědomí a nevědomí. Voda je vždy poměrně bez výjimek symbolem právě nevědomí. Potřebuje k svému Dílu pomoc boha, intelektu, přírody - matky. Dalo by se to rozebírat ještě všemožně, ale proč, že. Jen takový příklad, co tento proces může znamenat pro alchymistu autodidakta: Zázrak objevení lásky, zažití propadu do pekla všech nevědomých koutů duše, noc duše, znovuzrození postupnou cestou nalézání, uvědomování si zasutých rozporů a různých přesmyček, jejich včlenění do vědomí, zažití celistvosti. Proces nikdy nekončí, člověk se neustále vrací o pár kroků, věc není nikdy cele vyřešena, jeho pýcha ho sráží na kolena, přehnaná pokora a nedůvěra ve své schopnosti ho brzdí. Jde však dál, i když různými oklikami. No a k svatbě alchemické jsem se zase nedostal. 
09.06.2013 09:29:43
stanislav vasina
stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one