Vaši Naši
scan0004.jpg
Phowa je provádění jógy a meditace, používané už po staletí pro pomoc umírajícím a jako příprava na smrt. Principem phowy je, že v okamžiku smrti vyvrhne praktikující své vědomí a nechá je splynout s "vesmírným prostorem" nezrozené rigpy. Dzogčhenová meditace se mění v kontinuální proud rigpy jako řeka, která teče bez přerušení dnem i nocí. Každou myšlenku, která vznikne, vidí v její pravé povaze, ne jako něco odděleného od rigpy a ne jako něco jí antagonistického, nýbrž fakticky jako její "vlastní záři", projevy její vlastní energie.

Překážkou phowy je sebemenší touha po jakémkoli vlastnictví; když nadejde čas smrti, měli byste se snažit nenechat ovládnout ani tou nejmenší zápornou myšlenkou nebo touhou. V Tibetu se věřilo, že je velmi obtížné provést phowu, pokud je v místnosti, kde je umírající, cokoliv zhotoveného ze zvířecí kůže nebo kožešiny.

Obrovský význam má načasování phowy. Říká se, že kdyby někdo skutečně úspěšně přenesl své vědomí dříve, než nastane okamžik přirozené smrti, rovnalo by se to sebevraždě. Příznaky úspěšného provedení phowy jsou různé. Někdy vypadne z hlavy v blízkosti lebeční štěrbiny chumáč vlasů, někdy z temene hlavy stoupá teplo či pára. Ve výjimečných případech byli mistři či praktikující tak mocní, že když vyslovili slabiku, která přivodila přenos, všichni v místnosti omdleli, nebo z lebky zemřelého odletěl kus kosti, jak byl odtud vytlačen nesmírnou silou vědomí.

"Phowa tří uznání" je nejznámější: uznání našeho ústředního kanálu jako cesty; uznání našeho vědomí jako cestovatele; a uznání oblasti nezrozeného vědomí jako místa určení.
25.07.2018 05:19:14
stanislav vasina
stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one