Vaši Naši

Obrazy Johany

Johana + Rozárka + Sten
13Lebky.jpg
Johana Hájková: Spirála (perokresba) 
Johana Hájková: Lebky + Sten: Barevné světy

Daleko před začátkem. I po konci světů. Bílý paprsek. Mléčný, nevtíravý a neoslepující. Vše zahřívá.

Spolkla ho černá žena. Rozpaloval tak dlouho její útroby, narážel sám do svých odlesků a odrazů, až se černá žena celá rozsvítila a znachověla. Zčervenala tisíci jiskrami, které se postupně spojovaly. Rozzářila se a její světlo bylo jasnější a pronikavější, až se z ní stala bílá bytost, která se rozprostřela na všechny čtyři světové strany. Paprsek stále procházel všemi jejími údy. Nakonec skončil v její hlavě. Našel si tam zorničku oka a tou prošel a opustil ji. Bílá bytost bez paprsku světla zase začala postupně tmavnout. Od obzoru k obzoru.

Paprsek cestou po nicotě znovu ztrácel sílu a tak musel najít další černou bytost, která by mu pomohla rozpálit se a znásobit sílu před další cestou prázdnotou. Tato bytost zezlátla. Další svět vytvořený setkáním bytosti s paprskem tedy byl zlatý.

Paprsek opět bloudil pustinou daleko před začátkem i po zániku. Objevil další černou bytost a znovu do ní proniknul. V jejím břiše oplodnil velké vejce, ze kterého se vylíhnul zelený svět. Paprsek prošel všemi zákoutími tohoto světa, vše oživil a nechal růst. Po nějaké době však i zelený svět začal pomalu chladnout a černat.

Světů už bylo hodně. Skoro všech barev. Bílý, zlatý, zelený, červený, fialový, žlutý, modrý. Jsou i černé světy, tam už není paprsek, nebo tam teprve přiletí.
P7080128.JPG
P7080124.JPG
P7110024.JPG
P7080025.JPG
to takhle jednou jedna kočka chtěla jednomu člověku naznačit, že si s ní má hrát a ne spát, a tak mu dala do postele připínáček, když se na něj připíchnul a šel si dát cigaretu, aby podumal, proč ta kočka vymýšlí takové kočičiny, přišel na to, že bude muset s kočkou hrát ty její hry, ale zapalovač nebyl tam, kam si ho položil, tak prostě ho musel hledat, kočka mu ho shodila ze stolu na zem, pročež kočce řekl, že je sice hodně chytrá, ale jako odsud tam a ne zas zpátky a dokolečka, chvilku tedy si s ní hrál a ona pak spokojeně usnula, protože jí nešlo ani dát do postele připínáček a nějaký zapalovač ji nemohl ani v nejmenším nějak rozhodit.
P7080111.JPG
Johana Hájková: Český lev domání 2013 (barevná perokresba)
10492315_675244339198016_8072469580089560700_n.jpg
Johana Hájková: Český lev domácí (barevná perokresba - detail)
Český lev: 2013

český lev se rozpustil v čase, jednotlivá kolečka jsou znázorněním časových úseků, které jsou podobné jednotkám časovým v mayském kalendáři. sedm lebek zde znázorňuje týden, černobílá je čas, který prostě někam zmizí, který si nepamatujeme nijak výrazně, barevné cykly, třeba devět zelených lebek, je devět měsíců, kdy se v nitru ženy rodí nový život, buď chlapec nebo dívka. český lev již dávno není reálný, české království je již drahný čas minulostí, avšak cosi tu z něj stále zůstává, jakási jeho parodie, která prostě se zmateně, přesto však v cyklech jakýchsi fraktálů stále znovu opakuje v různých roviných, jak v osobní historii jednotlivých lidí, tak v osudech celé české kotliny. asi tak, to je jen takový jakože úvodní nástřel výkladu díla Johana Hájková Český lev 2013. aha! hej rup.
tzolkin_new.jpg
Mayský posvátný kalendář – Tzolkin
Kan – Zrno – Síla schopností, možností, plodnosti a sexuální magie

Náš sexuální pud je jedním z nejsilnějších; prvotní síla lidského poznání. Náboženství se snažila tuto sílu rozvrátit; kultura a společnost se snažily jí kontrolovat, vojenské iniciativy jí používaly jako válečnou zbraň. Až do dnešní doby je lidská sexuální síla nesprávně chápána, zneužívána a využívána jako konzumní. Propusťte dnes i nadále vinu a hanbu, chtíč a úpadek, stejně jako odmítání a zdrženlivost. Pusťte se všech nálepek a rozsudků a ctěte tuto posvátnou sílu, která ve skutečnosti je: nejčistší a nejstarší prvotní životodárná energie, kterou byli lidé obdařeni. Ctěte ji a respektujte po zbytek svého života.
tzolkin calculator

Johana - 3 ještěrka
Sten - 12 ještěrka
rozeta..jpg
Johana Hájková: Rozeta (perokresba)
Černá, červená, bílá

Nezbytné podlehnutí - černá - nigredo - rozpad, naprostá tma za dne, rozložení duše na základní prvky, chaos, zmatek, dno, konec bezstarostného, první setkání s možností konce, koncem, smrtí, staré se ztrácí, nové se neobjevuje, ze tmy promlouvá hlasem odnikud a odevšad to nejtemnější v duši, vyhrává nevědomí, zatemnění dosavadního rozumu, ztráta niti, kterou je člověk v dětství a dospívání kýmsi veden, žádné ponětí o směru, rozemletí všeho, podlehnutí ďáblu, cynický černý smích, strach a…

Očistná bolest - červená - rubedo - krev, oběť, bez které nejde jít dál, utnutí bezstarostné radosti, něco za něco, návrat tepla, horko, překvapivě nezvládnutelné hnutí mysli, vztek, odvaha, probuzení vůle, nezkrotnosti, vnitřní válka, vykrvácení, smrt…

Zmrtvýchvstání - bílá - albedo - očista, objevení bezčasí, nový život bez pocitu hanby, vstup do vlastního podsvětí, přichází bílý pomocník, odraz boha, ducha, kouzelníka, krále, dá se projít minulostí tam a sem, bez obav, návrat do života, současně však přijetí smrti, bílé a čisté…

Pak zase černá, ale již očekávaná, pochopená, její začlenění do života, poznání démona, rozklad dalších a dalších skrytých pozůstatků z minulého života, potom červená, stále se musí něco obětovat, nic není zcela bezbolestné, souboj s démonem, vzrušení, příliv, odliv, a již očekávaná bílá, kdy vnitřní pomocník už nás zná a my jeho, smír, odpuštění sobě samému, ostatním, a tak znovu a bez přestání…

Staré nové obřady

Tři malé dívčiny ve voze
červená bílá černá
jimi se obklopíme

V lese mrakem větrem
žárem mrazem únavou
jimi se obnažíme

Potok ledový s namrzlým
břehem šlápoty v bahně
bílý šátek namočíme

O černé zemi k bílému
větru a mraku sněhu
potichu s nimi mumláme

Horečka krev černý břeh
zpátky mezi lidi čtyřnohé
s křídly bílými máváme

Staré nové obřady
les chlad krev
černá bílá rudá
stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one