Vaši Naši
nejdrazsi-kniha-02.jpg
C. G. Jung: "Sen jsou malá skrytá dvířka v tom, co je v duši nejvnitřnější a nejintimnější, dvířka, která se otevírají do oné pradávné kosmické noci, která byla duší, když ještě dávno neexistovalo žádné vědomí já, a která bude duší daleko přesahující to, čeho kdy bude schopno vědomí dosáhnout..."
"... ve snu však vstupujeme do hlubšího, obecnějšího, opravdovějšího, věčnějšího člověka, který dosud pobývá v šeru počáteční noci..."
fototapety-styly-temata-virtual-kategorie-superhrdina.jpg.jpeg
jsem měl ve snu super-hrdinské schopnosti, poletoval jsem vzduchem, pociťoval ohromnou sílu a stal se v kolektivu velmi oblíbeným. navštívil jsem totiž jakousi smíšenou skupinku mladých. na zájezdu. bydleli u jeptišek či kde. sen jsem završil tím, že jsem metal nábytek kolem sebe, protože jsem omylem vletěl do kuchyně místo na záchod. což mě rozlítilo. nějaký chlapík si to se mnou chtěl dovysvětlit, co to tropím, tvářil se násilnicky, ale když jsem se vyskytl těsně vedle něho, stal se z něj kamarád, takže ke střetu nedošlo. a ukázal mi, kudy na ty záchody. předtím ve snu jsem ještě stačil mít bouřlivý intimní styk s jednou mladou slečnou. též jsem ze starého kufru vytahoval bankovky, byly většinou falešné, ale některé snad ne. měl jsem asi potřebu koupit si nikotin. prostě byl to hodně energie plný sen.
2ba85b68-eecc-408a-b604-aa2f660bf7f0.jpg
už hodně dlouho se mi nic nezdálo. nebo třeba ano, ale hned jsem to po probuzení zapomněl. dneska ovšem jsem měl vydatný sen. bujarý mejdánek na neznámé chatě. bylo tam hodně lidí. jeden chlápek se tam chlubil tričkem. vypadalo jako tetování. jedna slečna byla převlečená za lva. a vypadala fakt jak lev, tak to mátlo. uprostřed nejlepší zábavy přišla dvojice v maskáčích. a byli to Zeman a Klaus. drželi se za ruce a byli v dobrém rozmaru. všichni kolem ztratili náladu, ale ti dva se zas někam vytratili spolu do lesa, tak mohl dýchánek nerušeně pokračovat. s někým jsem pak rozebíral své školní lásky. a přitom se probudil.
977586d42351ee383c1bbc21be01fd18.jpg
takovéhle sny jsem ještě v životě neměl. hotová jatka na pokračování. jako je to třeba v nějakém šíleném filmu. lidi se tam vraždili a umírali jak na běžícím pásu. nejhorší moment byl asi ten, kdy si museli poddaní a sluhové na rozkaz nějakého pomateného velmože lehnout na zem, byli přiktryti pytli a starými hadry, a vojáci je řezali a bodali. pak se přehodily hlavy jednoho, co utekl z toho masakru, a vojáka. a ten zas nabral kdesi muže a zosnoval pomstu. nějakým tunelem s ostny letěli pro změnu ti vojáci a dopadali někam dolů už mrtví. a to nebylo zdaleka všechno. samá krev a smrtelný řev. zajímavé na tom bylo, že jsem se vždycky na chvilku probudil, ale pokračoval v těch snech až do zazvonění budíku.
image_L.jpg
se mi zdálo, že lítám. jsem to dělal tak, že jsem měl papírového draka, který mě unesl. ve snu jde všecko. drak utáhne cokoliv. a uměl jsem ho řídit. po ulici se mnou šla sestra, tedy vedle mě a zároveň někde dole. a pak se vydala do nějakého obchodu, že si něco koupí. ale ten obchod už neexistoval, místo něj bylo staveniště s plakáty, jestli předvolebními, to jsem nezkoumal. najednou jsem vyletěl až moc vysoko, tak jsem chtěl zas se dostat níž. rozhled na snové město byl hezký, ale mně se chtělo prostě lítat těsně nad zemí. a ono to nešlo. drak mě nesl stále výš a výš. no a tak jsem se po tom provázku, na kterém byl se mnou spojený, ručkoval až k němu. a nějak ho zmuchlal, aby nefungoval. a trochu se obával, že přistávací manévr neproběhne moc dobře, že s sebou praštím o zem. ovšem to bych nebyl já, aby to nedopadlo dobře. blížil jsem se k zemi pomaleji, než jsem předpokládal, a nějakým způsobem přistál zase na ulici, kde byla ta moje sestra...
hasici.jpg
Lothar: Promiň Jarku, že jsem nedorazil na Růžek, mám nějakou chorobu, chrchlám, smrkám, kejchám, i ta horečka mě večer neminula. 
Jarek: Dobře, to beru, to tě omlouvá, chceš uvařit čajík? 
Lothar: Jsem přečajíkovanej, byla tady dva dny Jana a starala se o mě, včetně čajíků, pomerančů, dietní kuchyně a tak. 
Jarek: No a co, dobrý? 
Lothar: Nijak výrazně, nějak se do mě obouvala, že jsem fracek, nedospělej sobeček a tak, poměrně jsem to musel všecko vodkejvat, ale snad se to srovnalo, neodcházela načuřená. 
Jarek: Hm. 
Lothar: Člověče, ale já ti měl v tý horečce sny. Každou noc něco jinýho. 
Jarek: Vykládej, přeháněj. 
Lothar: Na včerejšek se mi zdálo, že mi někdo, nebylo vidět na jeho obličej, odřezává nějakým ostrým nástrojem kousky těla, prstíček po prstíčku, ručičku, nožičku, ani to moc nebolelo, ale ta bezmoc, nemohl jsem se mu bránit, byl jsem jak uhranutej a ani se nehnul. Pak jsem se probudil, když odešel a nechal ty moje součásti na hromádce vedle mě. Ale ještě předtím jsem cejtil, jak mi to zase narůstá, a to bolelo. 
Jarek: Ty vole, jasnej šamanskej sen, zase, ty s tím nedáš pokoj, to je klasickej úkaz přechodu do nový fáze, přerod, obměna a znovuzrození, ty vole, jak já ti to závidím. A co ten druhej sen? 
Lothar: A na dnešek se mi zdálo o malým dítěti, bylo chvilku vedle mě, chvilku jsem to byl já sám, takovej asi pětiletej klučík, hrabal se v hlíně, já s ním, skvěle jsme se vyskotačili, takový ale ne normální dítě to bylo, takový obestřený světlem, úžasná věc, ráno jsem se probudil a chrchlání, kašlání, nic, prostě bylo to pryč. Samo sebou na chvilku, než jsem si dal cígo. 
Jarek: Tak to je ještě lepší, jungiáni, třeba Verena Kast, to vykládaj jako archetyp "Božskýho dítěte", tenhle tvůj případ vypadá na Krišnu, ne Ježíška, ten je takovej ukázněnější, to Krišna si hrál s dětma v hlíně, strkal si ji do pusy, a pak to na něj ostatní děti bonzly jeho mámě, ta mu řekla, ať tu pusu otevře, a v ní bylo celý stvoření, z tý hlíny, celej svět. Ty, Lothare, já ti tyhle sny fakt závidím. Jo a to s tím dítětem znamená zase přerod, nový narození. 
Lothar: To jakože přichází nějaký lepší období? 
Jarek: Zdá se, že jo. Lothare, dneska jsi mi fakt udělal radost.
13.1.2002
http://deniceksv.sweb.cz/jarek.html
v pokoji jsem měl lva. ani nevím, jak sem přišel. prostě se najednou objevil. měl bílou hřívu nebo takovou světle žlutou a o něco tmavější srst. tvářil se docela přátelsky.
začal do mě žďuchat čenichem. byly to poměrně rány, což mi rozhodilo rovnováhu. jsem se potácel a lev se motal pořád kolem mě. a pak se pokoušel narvat moji ruku do své tlamy. byl to nic moc pocit, protože mě dost oslintával, nehledě na to, že kdyby tu tlamu zavřel, zjevně by byla ruka ukousnuta.
potom se v pokoji objevila nějaká paní, co se snažila uklízet, ale lev a já jsme jí asi překáželi, tak toho brzy nechala a odešla.
lev mi ruku neukousnul, ale pořád, až do probuzení, mě obtěžoval. takový nevychovaný výrostek to byl.
se mi zdálo o otcovi. něco stavěl a já mu podával cihly. tedy házel nahoru. jedna varianta je, že jsem zavzpomínal na mládí, kdy se na chalupě pořád něco budovalo. druhá varianta je, že otec někde v jiném světě pořád něco staví a já se za ním na chvilku přišel podívat. bůh ví, jak to je. taky jsem v nějaké stodole uhýbal před dvěma zdivočelými býky, ale nemohli na mě, z nějakého důvodu se jim nedařilo přiblížit až těsně ke mně, ale hrůzu docela budili. měli ohromné rohy.
Ocitnul jsem se v jakémsi průvodu. Měl na sobě uniformu. Jako bych se vrátil z vojny. Moc logiku to nemělo, protože když se člověk vrací z vojny, už bývá v civilu. A ta uniforma byla jakási historická a v tom průvodu nevyvolávala zrovna pozitivní nálady. Tak nějak jakoby za trest mě v ní vyhazovali do vzduchu, což bylo svým způsobem příjemné, ovšem dálo se to v nějakém průjezdu, takže jsem měl trochu strach, že se otluču o strop, jelikož jsem lítal tím vzduchem dost vysoko. Pak jsem se potkal s nějakými svazáky, jakoby jakási komise, kde jsem našel hlavního svazáka, odevzdal mu nějaké věci včetně obyčejné tužky a průvod pomalu končil. Uviděl jsem se ještě s otcem, ale do cesty mezi nás se postavila jakási slečna, takže jsem s ním nemohl mluvit. Předtím jsem ještě něco probíral se svou třídní učitelkou z gymnázia, která v tom průvodu měla šaty jako nějaká zámecká paní. 
tak jsem si odletěl do rakouska. ve snu. zachumlanej jsem byl do nějaký bundy veliký s kapucou, která měla lítací schopnosti. start jsem provedl z jakýhosi údolí, kde jsem se setkal proti své vůli s nějakými rusy. tedy ruskou a rusem. byli hrozně nepříjemní a ta ruska mi naznačovala, že se hrabu v jejích věcech. což spíš nebyla pravda, jen jsem tak šátral mezi různými botami, které že jsou to ty moje. a protože mi byla ta situace krajně nepříjemná, tak jsem vzlétnul. směr rakousko. nemusel jsem pádlovat rukama, ani se nějak vlnit, prostě jsem měl tu lítací bundu. která tedy určitě nepatřila těm rusům. předtím jsem se ještě klouzal v lese z kopečka dolů po takové bahnité cestě. ale to lítání bylo mnohem větší zábava. pak, když jsem se probudil, jsem měl úžasně lehkou hlavu. jak se tak pomalu vracela z toho letu dolů.
jsem měl v noci zas sen bezvadnej, ještě jsem si ho při probouzení dosníval, abych to vycizeloval, ty zápletky. pekelně nemilosrdnej společensko-satirickej film. todle ještě nikde nenatočili. takovou podívanou. jsem línej to psát celý. a tak nějak si to přesně ani nepamatuju. musel bych na tom máknout, abych zas od začátku do konce znovu složil to puzzle. co docela mělo hlavu i patu. myslim však, že tyhle vlastní filmy si budu pouštět ještě někdy. bez skromnosti musim uznat, že zrovna ten dnešní film v hlavě byl o hodně lepší než kusy, co vyrábí barrandov. či hollywood. no. že se nepokusím to zrekostruovat písmeně, to sice neni moc odvážnej počin, ale mně stačí, že ušetřím za lístky do kina. když si pouštím svý vlastní hraný filmy. v kebuli. a koukat mi stačí na jutroubě či na čt2 na dokumenty.
Odpoledne jsem si lehce zdřímnul, když tu pojednou jsem se ocitnul na cestě v otevřené krajině, kde se mnou byli matka a otec, který je už čtyři roky po smrti. Zprvu se zdálo, že jsme všichni v dobrém rozmaru, ale co čert nechtěl, odkudsi se mezi nás vloudil jakýsi spor. Neřešili jsme to, jen jsme s matkou oba naráz usoudili, že s nimi nemůžu být. Že je tudíž nechám v přírodě a pojedu zase sám do města, že prostě nemůžeme vydržet spolu pohromadě. Nijak jsme se nehádali, ale asi mě zas nějak rozhodilo, že rodiče jsou spojenci a já proti nim v opozici. I když asi příčina té roztržky byla malicherná, o nic závažného v tom sporu nešlo. 
Potom jsme seděli u stolu, zase otec, matka a já. Hrál jsem si s brýlemi - v tom snu jsem nosil brýle - a porovnával, jak je přes ně vidět, nakolik jinak než přes otcovy. Otec měl brýle jiného tvaru, ale vidět přes ně bylo úplně stejně jako skrze ty moje. Na nějaké spory jsme zas zapomněli, ale stejně jsem se chystal, že od rodičů odjedu. Asi autobusem, až pojede. Probíhalo už vše úplně v klidu, nebylo tam cítit to napětí, které mezi nás vpadlo venku na cestě. Ty brýle, co byly jakože moje, neměly obroučky, otcovy byly takové klasické na čtení nebo na televizi. Ležely pak spolu ty dvoje brýle na stole. 
Až teď večer se mi nějak vrátil sen, co jsem měl nad ránem a dopoledne. Jsem ho nějak radši vypustil, ale on se sám vrátil. Šlo o to, že jsem byl schovaný na ambasádě někdy někde kdysi, nejspíš ve Španělsku nebo v Itálii. Byla tam sem mnou i eM. A pořád jsem jen čekal, kdy si tam někdo pro mě nebo pro nás přijde. A aby toho strachu nebylo málo, přímo před okny se začalo popravovat. Nějací falangisti, gardisti nebo jaká ozbrojená pakáž v černém házela lidi po velkých skupinách do obrovské jámy. Před tím je nezastřelili, počítali asi prostě s tím, že v té hluboké jámě se udusí a umřou. Byl to dost pocit nekonečné bezmoci se na ty popravy dívat přes okno. Pak nastal podivný klid. A já jen čekal, zda z té jámy někdo vyleze, kdo možná přežil, nebo co se stane. A vyčítal jsem si, že jsem nemohl nic dělat, maximálně na sebe tak nějak upozornit, ovšem to bych stejně ničemu nezabránil, jen by mě nebo nás oba taky do té jámy hodili. Odkud byla možnost návratu hodně nepravděpodobná.
při probuzení jsem se koukal sobě do očí. nejdřív jsem se zahlídnul. svůj obličej. v ostrém světle. a pak se na sebe díval. ale ten druhý já se zas díval těma svýma očima na mě a do mě. nějakého já ve mně. trochu to mátlo, protože nevím, který z nich jsem. protože jsem oba. tedy v tu chvíli. docela ten já, co jsem ho viděl zevnitř, mě pro-pátrával očima. ale jestli jsem viděl já sebe zvenku a nebo ten spící probouzející já viděl snového já, co se vracel, to jde od sebe dost těžko odtrhnout. takže jak jsem se probudil, kus mě zůstal někde viset v mezi-prostoru. mezi těma čtyřma očima. ještě že mi hrál nahlas bigbeat, the Cult, tak mi to nijak výrazně rytmus nerozhodilo. protože oba já jeli na tom samém rytmu, vlně, energii či čem. zůstal ve mně pocit, že jsem se odněkud vracel do sebe a sledovali se navzájem, příchozí i čekající. že se viděli. ti já. asi denní já a noční já. si to pro-pletli, pro-hodili. a je jedno, který je který. oba jsou já.
Sen a obloha - obrázek

Sen a obloha - obrázek

Snažil jsem se jí to co nejlépe vysvětlit, že její názory na lásku jsou úplně divné, nepočítají vůbec s tím, že ten "milovaný" a současně "převychovávaný" nestojí o její poučky zaobalené do zkostnatělého hávu neměnných pravd, že tak a tak to má být, že tak a tak to vždycky bylo a taky bude, jinak by se všechno zbortilo. Nešlo to ale, nebyl jsem schopen pod jejím podezřívavým pohledem a v přítomnosti její známé cokoliv klidně říct, jen jsem trochu nechtě a trochu v afektu máchnul rukou a shodil přitom z police květináč, který v tísnivém tichu a ohromně pomalu dopadal na zem. Všichni jsme se na něj dívali. Já se pokusil ještě ho zachytit, ale nedokázal jsem to stejně jako předtím, kdy jsem nenašel sdostatek přesvědčivá slova, která by aspoň trochu nahlodala její jistotu, že to, jak si ona představuje svět, nemusí být pro mě vůbec směrodatné, a přesto mohu docela spokojeně žít bez pocitu viny, že se nějak zpronevěřuji jejímu vztahu ke mně. Potom se květináč roztříštil o podlahu a bylo všechno rozbité. Už nemělo cenu mluvit, všechno dostalo nádech sporu a hádky, výslechu, revolty, vzpoury, infantility a zabedněnosti. Nakonec jsem to s ní už nevydržel a utíkal od ní dlouhou a prázdnou ulicí někam pryč.

Vyšel jsem z chaty a podíval se na oblohu. Měsíční světlo měnilo mraky v šedivé přízraky. Chvilku mi trvalo, než jsem si uvědomil, že se mi všechno jenom zdálo. Bylo to málo platné, protože ten sen byl příliš skutečný, skutečnější než obrazy, do kterých se skládala oblaka. Chvilku jsem jen tak bezcílně otáčel hlavou na všechny strany. Potom jsem ztuhnul při pohledu na usmívající se vlídný ženský obličej. Mraky kolem něj pluly po obloze dál, ale ta tvář se vůbec nehýbala, jen čím dál jasněji vystupovala z pozadí černé oblohy. Otevírala ústa jakoby chtěla něco konejšivého říct, ale místo toho se nad ní rozsvítila malá stříbrná hvězda. Bylo to tak hezčí, slova by byla zbytečná. Zlý sen byl pryč. Teď jsem jen stoupal po starých schodech vzhůru a louka, les a i moje strnulá postava se pode mnou stále zmenšovaly. Ten dole se nakonec vrátil do chaty a rozsvítil svíčku, abych věděl, kam se mám vrátit. 

7.8.2001
33026.jpg
ze zápisků: 1. 12. 2001 - No jo, ale potom. Večer jsem jel od matky domů, byl jsem u rodičů na večeři, víš, a najednou jsem zjistil, byla už tma, že kolem je úplně všechno jen smrt, všude jen bohapusto, lidi mluvili odněkud z dálky, ty zbytky života v jejich očích, to byl jen odraz, ale ve skutečnosti bylo všechno mrtvý, tak příšerně cizí, jediný, co bylo doopravdy, byl vystrašenej pohled takovýho malýho čoklíka, evidentně se bál, že ho co nevidět někdo zabije, takový dva milenci se spolu objímali, jako by se měli vidět naposled, loučili se se životem nebo tak nějak, normálně za bděla jsem měl sen o koncentráku, nikdo nemohl uniknout, všichni byli odsouzený, nebrečeli, věděli o tom, byli si tím jistí, měli suchý oči, ve kterejch se už dala číst jen smrt, domy kolem byly takový jen kulisy z dávno odehranýho představení, ale nikde žádný vrazi, život uniknul sám od sebe, a začal jsem se bát, že tady ani nikdy nebyl, jakoby někdo strhnul závěs, a za ním, před ním, prostě nikde nic nebylo, měl jsem husí kůži i na duši, a pak mi to došlo, že mrtví nejsou ty okolo, ale já, úplně se změnily rozměry všech věcí, všechno bylo strašidelně veliký, než jsem došel těch pár kroků od autobusu domů, myslel jsem si, že uteklo sto let, co krok, to příšerně dlouhá doba, a nepřibližoval jsem se, ale vzdaloval, děsně jsem se všeho lekal, každýho zvuku, pohybu, všude číhalo něco šíleně nebezpečnýho, bylo mi tak ukrutně cize, všechno kolem bylo úplně odjinud, no prostě děs, strašidelný tak, že to nejde slovama ani popsat. 

----------

todle mi docela dobře potvrzuje teorie jamese hillmana (sny a podsvětí), tendle sen zabděla (i když už byla noc), že existujou buďto dvě rozdílný strany duše, denní a noční, podzemní, z říše stínů, nebo jsou to duše dvě, jak tvrděj některý předtechnický dušeznalci, pro který duše v noci, ve snu je duše-smrt, duše-obraz, duše-sen, která nemá nic společnýho s duší-tělem. a kdyby člověk tímhle byl vyzbrojen, tímhle věděním, že v představě, halucinaci, snu jsem duše-obraz, ale ne duše-tělo, tak prostě bych nevztahoval strachy, můry a děsy běsy na svět ve dne. prostě je to jinej svět. a nemaj se pravidla tohodle světa-noci míchat s pravidly světa-dne. i když mě tedy asi dost mátlo hlavně to, že si duše-obraz nárokuje svý právo na život-smrt i za bděla. což tedy mě párkrát dost vyhodilo ze sedla. místo běžnýho vědomýho ega si úřaduje duše-smrt, duše-obraz. ale co, no, párkrát v blázinci, nějakej ten měsíc v kuse na podzemním tripu a podobně, co nadělám, hlavně, že se to dá vysvětlit i jinak než po linii psychiatrie suchopárně nudný, chemismů mozku a podobně.
p1010710.jpg
mi to zapadá. že sen je cesta do tzv. "podzemí". třeba, když se mi zdá o tom, jak jsem někde, kde jsem už někdy byl, ale je to jinak, je to tedy "obraz" toho, co bylo tady. ale je to "pořád", ovšem ne tady, ale v tom "podzemí".. je to prostě jen obraz, ne něco, čeho by se denní duše měla lekat. stejně tak, když ve snu potkám někoho, kdo umřel, třeba otce.

zrovna dneska se mi zdál hodně živej sen, jak procházím jednou vesnicí, velice moc podobný vesnici, přes kterou jsem chodil od jedný babičce k druhý. žily od sebe sedum kilometrů a hodněkrát jsem tou cestou šel. a pak jsem se dostal do vesnice, kde žila jedna ta babička. ale to jsem už jel autobusem, vystoupil z něj a hledal nějakou prodejnu foto-kino (která tam v reálu neni), kde jsem chtěl někoho potkat. trochu mě lekalo, že už nepojede žádnej jinej autobus do prahy. ale probudim se, použiju "koncept" a je po vyděšení, že to nejede...
jsem snil. viděl jsem takové lidi oranžové. seděli okolo ohniště. a já se nad nimi vznášel. zvětšovalo se mi zorné pole (uvnitř hlavy). šel jsem, letěl tedy. nahoru. šlo o nějakou oázu, kde byli ti oranžoví lidé. sálalo z nich teplo. kolem poušť o poznání chladnější ... báječný výlet ... a bum. zvonek. gembleři asi naháněli potomka, nikdo u dveří nebyl. nebo bůhví kdo. a jsem zase tady. no. dóbro došli.
Lucie_Bila.jpg
tak tedy nevim, jestli se mám s timhle svěřovat, ale samo sebou si to nechci nechat jen pro sebe. jsem odpo lehce po jídle pospal a měl zas divuplný sny. normálně v jednom zpívala nějaký odrhovačky lucie bílá, takovou hustě snem vymyšlenou píseň, jednu za druhou. ale co, to by šlo. zvláštní však byl její úbor, byla oblečená jen od pasu nahoru. zajímavý sen.
DSCN3912.JPG
Jsem měl tuhle noc zatroleně divný sny. Asi třikrát jsem se preventivně musel probudit, abych tomu zamezil. Radši si to celý ani moc nepamatuju. Ovšem, co si z hlavy nevyhodím, byla pasáž, kdy jsem sám ze sebe vystoupil a díval se na to, jak ze sebe odcházím. Ušel jsem pár metrů, ale to šedivý cosi, co ze mě zbylo, bylo pěkně nespokojený, tak jsem se otočil, tedy ta postava, co ze mě vyšla a zas se spojila s tou entitou, která to viděla, jak někam jdu. Tady je docela složitý usoudit, co jsem byl já, jestli ten, kterého vidím, nebo to cosi, co se na mě dívalo. Vidět sám sebe je docela nepříjemný. Úplně jinej pocit, než se dívat do zrcadla. Konec konců v zrcadle je dost složitý vidět se odzadu a ne tvář, která se do zrcadla dívá.
27. 6. 2004 - obrázek

27. 6. 2004 - obrázek

zdálo se mi o lítání, letadélko s několika málo sedadly bylo vypuštěno z gumového praku, posádka věčně remcala, let však probíhal bez zádrhelů, po přistání se běhalo bludištěm a mladý hoch se měl stát vrahem všech a měl být korunován na krále labyrintu i přes svou dozajista nevyspělou letoru mladistvého delikventa...
odlet z této zneklidňující oblasti byl odložen a všichni se zachumlali pod peřinu.

Jen tak zbůhdarma

zakomponuj ty svý podivně znejisťující komplexy, co tu rašej jako houby v černobylskejch lesích, nějak nechladně nepořádkumilovně do egonevycentrovaný struktůry svejch již opotřebovanejch nervovejch drah, rádo by se zvolalo zde, kde místo šumivé síly lesů notně vrávoraj opilci a jiné zhůvěřilosti potácí se ve větru, vše spojeno nepochybně sítí oskar tele nova blesk s úpadkem strašnické planiny.

a jaký komplexy? je mezi nima i pozitivní mateřskej a pozitivní otcovskej? nebo negativně hozenej je některej z nich? a neni v podstatě větších muk vydrápat se z laskavýho lůna, než bejt vržen tebe potvrzující silou nedirektivně vůči tobě naladěné rodiny do dalších nástrah bytí, rovná se nemít v makovici guláš a kynuté duchny pruhované?

a co je lepší? tlumit stále rozkmitanou konstelaci pod nad a jiných já nejá ty my či dalších fantazijních kousků psýchy a být pak zjevně unaven a neschopen delší akce, žádající si člověka celého, či zcela bez debatování o tom "proč" prožívat věčný výkruty mezi skepsí a jásavým pobytem, což v důsledku nervstvo vytluče takovým způsobem, že nezbyde nic jiného než se vypnout? z á se stává bé a z bé vznikne á, ovšem to nesmí svádět k odevzdanosti a bezvýchodnému nepřijímání kterékoliv varianty, dalo by se si poradit...

a ta babička ukazuje fotku vnoučka z Austrálie a ten pán tak hezky škemrá, že ani onen tydýtek, jenž měl být řádně proplesknut, nedožije se přislíbené sladké pomsty za své do nebe volající kverulantství a snahu potupit tvou osobu na vyšších místech, vždyť i pani vedoucí, která ví své, se i tak jaksi tváří, že chápe tvůj mírně pokleslý smysl pro humor, když se těm vejrum pošklebuješ... ovšem asi má strach oprávněný o kvalitu tebou poskytovaných služeb, což může být i kýmsi chybně uvažujícím vysvětleno jako sabotage, od čehož se odvozují různé pušprnágle prémie fuč a jiné taškařice bohapustně materielní.

člověk by si myslel, že vyděsit se jde třeba u televize. sledováním kupříkladu filmu, kde se naturalisticky mordujou různý postavy, všelijak se dohánějí do krajních situací nebo tak. ale to mi přijde, že zas tak moc nefunguje. se s tím dopředu počítá, je to jaksi narafičeno. nebo filmy válečný, kde jsou záběry skutečný. to taky nefunguje, taky nejde o přímý dotek s hrůzou, je to zprostředkovaný. popřípadě psaný slovo. a následně pracující představivost. třeba při čtení knížky "jak se duše stala tělem" si člověk může vizualisovat, jak oliver cromwell byl vykopanej dva roky po smrti z hrobu, jeho nabalzamovaný tělo. cromwellovu hlavu pak nabodli na tyč na westminster hall. a tam byla celých dvacet pět let, až do konce vlády karla II., představa to není nijak krásná, ale taky to není ten pravý horror, co nejde vydržet.

co tedy podle mě funguje nejlíp, je mentální konstrukt, na který se člověk nepřipravuje, ani nepřijde odněkud zvenku. ten nápad si prostě přijde sám. třeba teď, vlezl jsem do postele, nic zlého netuše, a najednou mě přepadla tahle scénka. nějakej chlápek si přidělal šátkem mimino na záda, pak hupsnul na kruhy v sokolovně. a jaksi tam povlával a provozoval cviky. bylo úplně jasný, že slítne. a to tak, že na záda, na kterých měl to mimino. ten dopad prostě už nešlo sledovat.

tahle věc mě vyděsila spolehlivě mnohem víc než cokoliv jinýho. hlavně tím, jak jsem s tím dopředu vůbec nepočítal, jak se to samo objevilo. nějak rozebírat detaily nemá cenu. tu sokolovnu, kruhy, kdo to byl, proč si dával mimino na záda před cvičením a tak. nevím proč, ale nějak se mi ten chlápek spojil se sportovcem, kterýho jsem večer viděl pod okny, jak si běžel po ulici. na hlavě čelovku, která svítila bíle. a na zádech měl blikající červeně světýlko. prostě divný. ale reálný. nějakýho skutečnýho gymnastu, který mi pak vlezl do hlavy a cvičil na kruzích s miminem v ranci na zádech, tedy neznám.
byl jsem v polosnu - spíš takové lucidní snové cestování - ve výcvikovém táboře. něco mezi vojnou a pionýrákem. měl jsem tam rozepře s jakýmsi mladým šikanistou. jsem si to s ním šel vyřídit na záchody. počkal jsem si tam na něj. děsně špinavá a mokrá podlaha a takové vůbec podivné to tam bylo, chyběla tomu střecha a podobně. za chvíli jsem se ho dočkal. když jsem k němu přišel blíž, vytáhnul nožík, ze kterého se stala ostrá střepina. nějak jsem moc neváhal, chytnul jsem ho za ruku, ve které to držel. stihli jsme se při zápolení vyválet na té šmucig podlaze. mladý šikanista si tou ostrou věcí po chvíli zamířil sám do krku, jak jsem mu kroutil rukou, pak jsem mu tu věc z ruky vyrazil. k mému podivu se z mladého šikanisty stala docela hezká slečna. ani jsem během zápasení nepostřehnul, kdy a jak se stihnul tak přebudovat. co se z toho mělo vyvinout dál, se mohu jen domýšlet, protože jsem se radši probral. a dal si cigaretu.
21788_10152341005000486_1902891412_n.jpg
Tři situace a místa. Nejdřív šlo o jakousi signalizaci mezi oknem v domě v nějaké starší městské zástavbě a tramvají. Někdo ukazoval cedule s čísly a v té tramvaji se to domýšlelo, o co jde, zda o nějaká data narození, výročí nebo co. Skončilo to tím, že se ten z té tramvaje vydal do toho domu a tam uviděl člověka, co signalizoval. Ale trvalo to dlouho, než se k tomu kroku odhodlal. Pak se přešlo do jakéhosi polozbořeného zámku, kde místo parket byla už jen provizorní dlažba. Probíhal tam jakýsi výcvik v trpělivosti a překonávání sebe sama. Někteří tam vyčerpáním i zvraceli. Tam jsem se moc nerozhlížel, dlouho tam nepobyl a skončil v jakémsi módním salónu, který dostal někdo za odměnu, co přežil tu drezuru v zámku. Pamatuju se, že tam nabízeli jako největší novinku žluté košile s černými knoflíky a bylo tam hodně dveří. 
28. 12. 2011

jak se mi dlouho nic nezdálo, tak teď jsem samý sny. dnes v noci jsem byl v Brně, i když to jako Brno nevypadalo. kupoval jsem si tam v jednom stánku pod mostem, nějaký skoro Nuselák, jakýsi jídlo, nevím přesně jaký, nějaký párek asi. zajímavý na tom bylo, že v tom stánku prodávala manželka Václava Havla a on postával před tím stánkem, ale nebyla to ani pani Olga, tu jsem nikdy neviděl, ani pani Dagmar, kterou jsem párkrát potkal na Hradě. on tam tak postával a díval se kolem sebe a mlčel pořád. a nějaký lidi se mi tam smáli, že mluvim pražsky. pak tam byl dům, na kterém bylo napsáno "zákaz vstupu dětí a důchodců, padá omítka". tak to všichni kritizovali, co to je za nesmysl. co ten majitel toho domu vyvádí za nepředloženosti.

26. 12. 2011

jsem měl na dnešek vypečenej sen, zdálo se mi, že příšerně dlouho čekám v nějakým obchodě, a pak mi pokladní místo asi tří stovek, jak to vycházelo mně, napočítala tři tisíce za ten nákup, šlo o nějaký konzervy, něco zeleniny nebo co, když jsem se jí ptal, jak to vymyslela, to nesmyslný číslo, nějak se neměla k odpovědi, pak přišla další a furt mě nutila připustit, že ten muj nákup je mnohem dražší, než si myslim.... nakupovat ve snu je prostě docela nebezpečný.
Nastoupil jsem do autobusu. Měl jsem v plánu jet za město jiným, ale tenhle tu byl dřív, tak jsem vlezl do něj. Jel přes vesnici, kde se proháněla po bahnité návsi prasata, jakási zakrslá a chlupatá. Seděl jsem pak na přednášce o venkovském životě pradávném. Jakási osoba převlečená za selku ukazovala třeba dřeváky, do kterých se napěchovaly hrozny a venkovan pak během chůze v nich vyráběl víno. Potom se řeč přetočila na disidenty. Řečník hanobil odkaz jakés disidentky Mirky nebo tak nějak se jmenovala. Pomlouval ji docela fest. Zničehonic se na návsi objevil kluk, co měl na zádech bleděmodrá křidélka z obrovských kuponů na slevy v Ikea shopu. Naléhal, ať odtud utečeme. Taky mě ta podivná vesnice a ujeté přednášky už nebavily, tak jsem se s tím malým chlapcem vydal směrem k městu. Pořád jsme se ohlíželi, jestli nás někdo nepronásleduje. Dorazili jsme na zastávku autobusů. Chytli jsme jeden, co měl jet do města. Ovšem, když se rozjel, k našemu zděšení se otočil a zamířil zase do té podivné vesnice.
zajatci - obrázek

zajatci - obrázek

Posunoval jsem se pomalu ve špalíru zajatců nebo zmatených turistů, každou chvilku se to, co jsme byli zač, měnilo, po svahu plném podivně robusních a podivně neforemných fontán, vodních mlýnků, jezírek, umělých vodopádů a kaskád. Sem tam někdo z řady utekl, ale brzy ho čínští nebo jací vojáci s kamennými tvářemi dohonili a musel pěkně zpátky do řady. Díval jsem se na protější kopec, který byl pro lidi v uzavřeném světě kýčovitého vodního parku evidentně nedostupný, nedalo se tam nijak dostat. Pak se zjistilo, že celý náš průvod je tu kvůli svatbě černovlasé rozesmáté holky. Které bylo úplně jedno, že svatebčani jsou v podstatě zajatci. Producírovala se v bílých šatech a lidi mezi fontánkami a vodopády chodili pořád dokolečka po stejných cestičkách za bedlivého dozoru hlídačů. Nahoru do kopce a zase dolů. Do zblbnutí. Málokdo už měl energii těm vojákům utíkat. Stejně to nemělo žádnou cenu. Nemohlo to vyjít ani omylem.
v noci byla vichřice
okenice jen tak tak nepraskly
po rozednění
jsem vyšel na svah před dům
všude sníh
se to zdálo nevinné a malebné
jenže jsem se po dvou krocích
propadnul pěkně hluboko
pomalu se trychtýř
sněhový nad mou hlavou
uzavíral a když světlo zmizelo
a sníh mě začal dusit
koukám že jsem v posteli
udělalo se mi dobře.
roztančený obrazec z bleděmodrých hvězdiček se stočil do úzké dozadu ubíhající chodby, po které jsem se vydal nazpět dolů. nahoře v naprosté černé prázdnotě se objevil tvůj zlatý unavený obličej, schoulila jsi se do klubíčka, objali jsme se. nad řekou krve. kolem klidná tma. zastavilo se mi srdce. musel jsem začít znovu dýchat. zdravotník rozsvítil a měl obličej úplně rudý, jak si chtěl servat tvář a ukázat ji své matce. potřeboval jsem najít rytmus, abych si poopravil nepravidelné dýchání a bušení srdce. hudba hrála celou noc a mé srdce bilo podle ní.
Bylo jasné, že musím utéct. Ještě s jedním přítelem, který sice v průběhu cesty měnil tváře, ale pořád to byl on, jsme bez delšího rozmýšlení vyrazili do Vídně. Vlakem. Nechtělo se nám totiž ani jednomu do jakési domobrany. Úžasně nás taky deptalo všudypřítomné vlastenectví, které na člověka doráželo ze všech stran. Všude prosakovala buzerace a na celou zem usedal sirupovitý povlak válečného alarmu. Neklid byl všude. Posedl všechny lidi, kteří byli ke smrti vyděšení a zmatení a jen válečným povykem se zbavovali svého strachu.
 
Za Vídní jsme ještě s dalšími uprchlíky nasedli do malé loďky a odpluli na ní přes velkou řeku do Egypta. Přijali nás tam kupodivu poměrně vlídně. Usadili jsme se v malém hotýlku s velkou jídelnou a místností plnou serepetiček, kde se dýmalo z vodních dýmek. Taky jsme tady s přítelem mohli pracovat jako vrátní. Po půl roce jsem z rozhovoru s výrazně fešnou kuchařkou v slušivém arabském hábitku vytušil, že v Evropě je možná už klid, a tak bychom se snad mohli vrátit. K mému podivu o tom už přítel věděl. Chtěli jsme se hned vydat na cestu zpátky, a tak jsme si sbalili věci, co nám nerozkradli místní tajůplní orientálci. Každou noc se totiž v hotýlku něco ztrácelo a ani nejrafinovanější skrýše nebyly pro noční zlodějíčky žádným nerozlousknutelným oříškem.
 
Vyjít z Egypta ale nebylo zrovna jednoduché. Úředníci ve fezech nás ani omylem nechtěli pustit přes hranice. Museli jsme několik neuvěřitelně dlouhých dnů stále vyplňovat složité formuláře. A to tak, že při pohovorech všechno zapisoval místní zapisovatel arabským písmem, které samo sebou nikdo z nás neuměl rozluštit, a určitě pokaždé škodolibě napsal něco jiného, než jsme mu říkali. Takže nám začalo hrozit, že nás zavřou do vězení jakožto škůdce a špióny. Nezbylo než znovu utéct. Tentokrát směrem domů.
 
Jenže jsme po cestě uvízli na neutrálním ostrově mezi Egyptem a Vídní. Do Egypta jsme už nemohli, protože tam nás měli jasně zařazené jako špióny, a do Vídně taky ne, protože bez dokladů, které nám zabavili egyptští celníci, nás nechtěli přijmout. A teprve na tomhle ostrově jsme si začali připadat jako opravdoví utečenci. Bydleli jsme tam v jediném domě, co na ostrově stál a vypadal jako kolesový parník vytažený na břeh. Uklidňovali jsme se navzájem jedině tím, že jsme se celé dny ujišťovali, jaké máme štěstí, že nás nespolkla ani jedna mašinérie. Evropská nebo arabská. Na druhou stranu nebylo zrovna potěšující, že se ostrov každým dnem zmenšoval.
 
Probudil jsem se ve chvíli, kdy z celého ostrova zbýval už jen náš dům. A nějaký malý otrhaný klučík mě tahal za rukáv a plačtivě se mě ptal, jestli náš parník dokáže vyplout. V jeho tvářičce se mísila důvěra se zlobou, proč už konečně něco neudělám. Já mu ale nedokázal říct, že vůbec nevím, jak to s námi dopadne, a dělat nejde nic, jen čekat a doufat, že nejsme Bohu protivní.
 
19. 10. 2001 
 
 
 
 
Sen o kapsářovi - obrázek

Sen o kapsářovi - obrázek

Probudil jsem se v půl desáté večer a v plicích zase cítil tu urputnou bolest způsobenou kouřením. Docela dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomil, že sen už skončil.
Stál jsem ve frontě na lístky v cizím, ale přitom povědomém, podzemním klubovém kině. Dal se tam se mnou do řeči jakýsi užvaněný kluk. Vyprávěl mi, že se přihlásil do závodů v plavání pro homosexuální páry, ale on nemá nikoho, kdo by s ním byl v dvoučlenném družstvu, a tak bude plavat za dva.

Docela mi dalo zabrat, než jsem mu vysvětlil, že by se tedy, když už chce plavat, měl přihlásit do úplně jiné soutěže, že samotného ho do štafetového závodu nepustí.

Potom jsem nad ním mávnul rukou a chtěl vytáhnout peněženku ze zadní kapsy u kalhot a ejhle, ona tam nebyla. Hned jsem se otočil k tomu povídavému mládenečkovi, co se chtěl vloudit mezi sportující homosexuály. A on samozřejmě držel moji peněženku ve své ruce. Vytrhnul jsem mu ji a hned se do ní podíval. Peníze v ní byly, ale z mých dokladů a různých průkazek se na mě šklebily fotografie toho vykutálence. Musel jsem je sloupnout, a teprve pod nimi byly moje vlastní fotky.

Kapsář se celou dobu tvářil, jako by se vůbec nic nestalo, a měl ještě tu drzost, že mě chtěl pozvat na film, kvůli kterému jsem stál ve frontě před pokladnou. Nějak mě postupem času přešla zlost a už jsem neměl sílu se s tím drzounem hádat. Radši jsem se zaposlouchal do písničky o tom, jak se honila královna s chrtem, aby mohla ulehnout k nohám svého pána, ale to už mě začaly bolet plíce a ocitnul jsem se zpátky ve svém bytě.

Vzrůstá ve mně podezření, že ten člověk na těch fotkách v mých průkazkách vypadal jako indián.
Měl jsem nějaké narozeniny nebo někdo jiný a konala se oslava. Do malé garzonky se nasoukala podivná směsice lidí, mí rodiče, jejich příbuzní, které jsem viděl jen párkrát v životě, kumpáni z putyky, bývalí spolužáci moji a Janiny a spousta jiných lidí, které jsem ani pořádně neznal. Trochu zvláštní mi přišlo, že schodiště, po kterém se do bytu šlo, bylo absolutně v dezolátním stavu, ze zdí na chodbě visely různé dráty a trubky, v podlaze byly díry, z vodovodního potrubí, které se vinulo kolem zdí, kapala voda, schody se různě viklaly a muselo se podlézat rezavé lešení, které bylo skoro všude. Dveře do bytů byly v podstatě jen stlučená prkna nebo pár hadrů či korálků na šňůrkách.

Pak se udál jakýsi konflikt. Jana začala obvolávat mobilem hostince na Starém městě, že by se tam oslava jako měla přesunout. Já se rozčílil, proč tak hodně telefonuje, že tam stačí přeci zajít. Moje matka na mě a Janu vyjela, že hrozně utrácíme, já houknul, co nám do toho kecá a ona s polovinou lidí, s těmi, co byli z jejího okruhu, nasupeně odkráčela po rozbořeném schodišti ven. Jana šla za ní a něco jí vysvětlovala, já chvilku zůstal s pár zbylými vevnitř, ale pak jsem jak Tarzan přeručkoval po lešení dolů a vykřikoval něco o tom, že by mi měli vrátit moje klíče. Otec se pitoreskně chichotal, že se pěkně pletu, že ty klíče jsou jejich. Děsně jsem se naštval a jen bezmocně nadával.

Potom jsem se pomalu vracel nahoru. Do domu proudily davy lidí, v jeho středu se místo bytů objevil veliký prostor, kde se bruslilo na kolečkových bruslích, tancovalo a byla tam jakási výstava zakázaného umění. Všichni měli podivné kostýmy, mnohde otrhané a dosti pestrobarvené. Trvalo mi dlouho, než jsem našel cestu do našeho bytu, ale časem jsem se domů nějak propracoval. Scházela tam jedna zeď a za ní se vyklubal jakýsi krámek s textilem. Nějaký bratránek nebo kdo si mezi rozházenými regály a zpopřeházenými ramínky vybíral oblečení, aby se hodil do křepčícího davu ve velkém sále, ušmudlané děti se batolily po podlaze, já marně na zaprášených poličkách a v skříňkách hledal cigarety, abych se zklidnil a přitom jsem shledal, že v bytě je ještě mnohem víc lidí než před tou hádkou. Otec s matkou a ti, co odešli, tam byli zase. Taky jsem zahlédnul Jitku, svou spolužačku z gymplu a jiné lidi, které jsem už léta neviděl a předtím si jich nevšimnul. Všichni juchali, byli přiopilí a mírně zfetovaní.

Vyšel jsem ještě na chvilku na chodbu, kde se proháněly pod spadanými a zpokroucenými trámy mezi různými strašidelnými artefakty na kolečkových bruslích mladší i starší postavy nezávislého vzhledu. Mezi nimi byli i synovci, kteří mi tenkými hlásky řekli, že už se taky těší na ten mejdan u mě doma. S hrůzou jsem dobu hledal vchod do bytu, protože někdo vykřikoval, že se blíží razie do toho našeho rozbořeného baráku, aby to tam zpendrekovali hlava nehlava.

V bytě už osazenstvo bylo polosvlečené, holky v negližé a sjetý chasníci pokuřovali jakési aromatické doutníčky. Ten bratránek, co začal run na krámek s hadrama, se dušoval, že se nic nestane, že to vyloupení obchodu hodíme na někoho jiného z domu. Já začal kuckat, protože se do mě dala zimnice, konečně jsem si taky všimnul, že celou dobu se proháním po bytě a domě bez bot a ponožek. Všichni ale dál popíjeli a pokuřovali kolující doutníky, které asi někde švihnul ten podivný čertovský bratránek.

Ze zdí a stropů ustavičně padala omítka. Ozýval se smích a pobrekávání, všichni se objímali a tvářili, jako by konec světa měl přijít hned s rozbřeskem. Rodiče a Jana se ve finále zase začali spolu bavit, dívali se společně na mě jako na pomateného, protože jsem z toho všeho pomatený a vyděšený vpravdě byl, a já se s kýchnutím probudil. Za okny byla ještě tma, ale už švitořili ptáčci a zpod peřin mi koukaly nohy, na které táhlo z otevřeného okna.

20.4.2005 
Po dlouhé době jsem si zapamatoval, tedy jen rámcově, co se mi dnes v noci zdálo. 

Byli jsme s jakousi partičkou kdesi na výletě. Nevylučuji, že se mohlo jednat o školní družinu, protože věk účastníků byl nejasný. Klidně jsme mohli být děti.

I přihodilo se, že se výpravě do cesty připletla řeka. Šli jsme v dobrém rozmaru po břehu tak dlouho, až jsme narazili na most. Tak jsme se jali ho zdolávat. Nu a vprostřed cesty jsme zjistili, že milý most nevede dál. Tudíž jsme zvažovali, co s tím.

Někdo navrhnul, že do té vody skočíme a řeku přeplaveme. Nikomu se do toho nechtělo. Já jsem si sednul na okraj toho přepůleného mostu a koukal do vody, ta byla velice velmi hluboko pod námi. A most byl čím dál jakoby víc v oblacích.

Potom jsme se tedy vrátili a šli po břehu dál. Až jsme došli na skaliska. Zase jsem usednul nad řekou a sledoval hladinu. I co nevidím. V čisté vodě jsem spatřil u dna jakousí dívku. Docela si tam lebedila. Dlouho jsem neotálel a skočil tam za ní do té vody. No a hned jsme se začali objímat. Nebylo to špatné. Voda nikterak nepřekážela, naopak bylo to takové jako by spíš osvěžující, než že by se člověk nějak topil či co.

Cestou do práce jsem si poměrně jasně sen vyložil. I bez Freuda, Fromma, Junga či jiného znalce a vykladače snů: K tomu podvodnímu objímání mě inspiroval syn, který měl celou noc v náručí svého chlupatého plyšového žraloka.
Měl jsem si to zapsat už ráno. Teď si to celé až tak moc nepamatuju. Jen něco. Ten sen měl několik pokračování. Pokaždé, když jsem se probudil, a že jsem se neprobudil za tuhle noc jen jednou, tak jsem se pokusil děj snu neztratit a pokračovat v něm dál.

Nejdřív se vše pojednávalo ve výtahu. A já z něj měl strach. Mám z výtahů většinou strach, že se utrhnou nebo tak. A patro, kam se vyjelo, samo sebou chybělo. Místo něho tam bylo nějaké vakuum.

Pak se to zamotalo. Projednávaly se jakési majetkoprávní vztahy. A já podezřele o všem věděl, kdo komu co prodává, který byt v tom domě s divným výtahem a tak. Šlo o dům nějakého ministerstva. Asi vnitra. A ve sklepě byly taky byty. Takové neútulné.

No a z toho domu to bylo ve snu cobydup na tržiště. Jakási ženština tam po mě chtěla cigarety. Já ji nabízel proradně jen startky bez filtru, i když jsem měl v kapse ještě nějaké filtrovky.

A finále snu se konalo ve škole. Jestli základní nebo střední, popřípadě vysoké, to nevím, nějak to nebylo důležité. Jen bylo divné, že přede mnou do té školy vešla zase ta osoba z trhu a já u sebe měl její občanku. Z neznámého důvodu jsem nebyl schopen ji oslovit, i když jsem šel tak dva kroky za ní. Až když zmizela v bludišti chodeb, tak jsem se rozhodl, že ji zkusím najít a vrátit jí její doklady.

Avšak marně. Protože tentokrát jsem se už nadobro probudil. Spánku jsem se už dále nemohl věnovat. Musel jsem jít do práce.
Neobešlo se to bez hádky, blesků v očích, zasutých nevraživostí, které si kdykoliv propuknou znovu, ale bez mého nadšení pro věc, odporu, je mi to prostě jedno, ne ve smyslu co bylo, to bylo, spíš co bylo, dobře, že se stalo, čas se přitom sune dopředu, někdy se skoro zastaví, ale přeci pak jde dál. Nejsme křečci v otáčecím bubnu.

Zeď je z bláta, tou zdí se ke mně derou ženské ruce, s nalakovanými nehty, s ozdobnými stříbrnými prsteny, snědé i bílé, hubené, plnější, divoce se svíjejí. Má to celé příchuť klubka jedovatých syčících hadů. 

Ty ruce někdo, něco zase nutí zapadnout do zdi, vynořují se znovu, zablácené, zoufalejší gestikulace, snaží se prorazit tím hliněným prahem do skutečnosti, udělat si otvor pro celé tělo, vydobýt si prostor, chňapat.

Ve výšce obličejů těch žen se zeď jen vydouvá, obličeje blátem, měkkou hlínou, neprojdou, neproniknou… ani obrysy tváří nejsou znatelné, i když hrozí každou chvilku, že se hráz protrhne. 

Zeď je dlouhá. Hlína tvrdne. 

Probudím se a cítím se velmi svobodně.

Campbell ve své Mytologii Západu věnuje hodně prostoru těmto aspektům Bohyně, aspektům hadím, hadí nevěsty, destruktivním, zpětným, k základům, k chaosu směřujícím. A tam je zdroj vší síly, její kořeny, teprve převrácením celé téhle věci vznikly pohádky o zakázaném Stromu, proradném Hadu, Hříchu a další. Přitom vše začalo touto Bohyní hlíny, země. Je dobré ji někdy potkat. Nejen jako Pannu na nebesích, ale jako Matku Zem. Je to jedna a ta samá osoba.
Jsem se zas dnes před usnutím oddával promýšlení svého životního osudu, že by to jako mohlo být ještě horší. Ačkoliv žena člověka už dávno neobdivuje, ani mě nelíbá, takže to prostě už zdaleka není ono, tak to na druhou stranu docela ještě jde, když dva jsou schopni se i po letech spolu normálně bavit. Shánět nějakou jinou je příliš náročné a vlastně i neproveditelné, když se jednomu ani moc nechce. V práci se sem tam čas vleče, ono být zavřený dvanáct hodin v malém kamrlíku není zas tak ideální, ale přežít se to dá. Četba knih je mnohdy i neuspokojující a uspávající. Město plné nenáviděných automobilů, před kterými je sotva kam utéci a tak dál a dále včetně jakési nelibosti z tloustnutí, proti kterému bojovat sportem je příliš fyzicky náročné a vyčerpávající. Prostě těch nástrah osudu je velice mnoho, ale pořád to jde.

Než jsem tyto úvahy završil a dovedl k uspokojivému konci, objevil se mi před očima znenadání most přes potok. Taková kláda na řetězech nebo provazech zavěšená. Určitě jsem ji už v nějakém svém snu viděl, což mě silně enervovalo. Byl jsem tam se skupinkou lidí a nějak jsme se dohodli, že přes tu kládu musíme, i když nás v podstatě nic racionálního k tomuto riskantnímu kousku přivést nemohlo, jen ta potřeba vidět, co že je to za krajinu za tím mostem.

Promýšlet skryté významy tohoto jevu nebudu, ale než usnu, musím si obraz poměrně neschůdného mostu zaznamenat, protože bych na to ráno zapomněl. No a to je asi tak všechno. Psát si věci jen proto, aby se člověku nevykouřily z hlavy, sice není nic moc literárního, ale to mě absolutně nemůže rozhodit kecky. Na nějakou literaturu nejsem zvědav. Pohyby ve vlastním nitru jsou o mnoho zajímavější než jakékoliv psané slovo, že.
Zalezl jsem z blbosti mezi dva veliké balvany a ocitnul se dole. Hodně hluboko. Kolem bylo jen kamení a řeka s bílou vodou, podzemní. Podobná voda je v řece Acherón, kudy se vjíždí do podsvětí, sám jsem ji kdysi viděl, dokonce se v ní i koupal.

Byl jsem pod zemí, ale z výšky, tam kde byl jakýsi kamenný strop, sem tam zablesknul paprsek světla. A když jsem se tak kolem sebe rozhlížel, uviděl jsem velikého krokodýla. Moc a moc jsem se leknul. Zpátky nahoru mi ale už nějak vylézt nešlo, a tak jsem ho musel obejít. Projít nějakým způsobem kolem něj.    

Jakási postava šla se mnou, spíš stín než člověk, ale já se bál jen toho krokodýla.

Skákal jsem tedy z kamene na kámen, abych byl od slizkého plaza co nejdál. Ale on se rozhodnul mě pronásledovat.

Šel jsem po jakési kolejnici natažené přes propast. Bylo jasné, že tímhle manévrem tomu krokodýlovi zmizím z očí.

No a zničehožnic jsem se objevil v hostinci. Lokál to byl neskutečně dlouhý a zpola prázdný. Něco mě nutilo pořád utíkat. Neuvěřitelně mrštně jsem se proplétal mezi stolky, pak seskočil z jakéhosi patra dolů, ani jsem si u toho moc nenatlouk, a ani se nedivil, že tam nemají schody.

Pak se objevil východ z nálevny a před ním zas ta bílá řeka plná velkých oblých balvanů. Zase jsem dostal strach z krokodýla a pelášil dál. Jenže mě hrozně začaly bolet nohy, a tak jsem se musel každou chvíli zastavit, abych si namasíroval lýtka.

Potom jsem to zase vzal po kolejnici, která byla navlas stejná jako ta první. Protože se mi už do další hospody, která tam zjevně čekala, až do ní vběhnu, znovu nechtělo, proč taky, když mě něco pořád nutilo pelášit mezi stoly a neměl jsem stání ni trošku klidu k posezení u nápoje, tak jsem si radši sednul na kámen a rozhodnul se na krokodýla počkat. A taky jsem musel počkat na ten svůj stín.

Krokodýl ani stín sice nepřišli, ale strachu, že mě zase někdo bude honit, jsem se už nezbavil. Podzemní krokodýl je hrozně odporné zvíře, takové světle skoro až průsvitné. Se zlýma očima.

Podzemní krokodýl vůbec není podobný krokodýlovi v lesoparku v Hostivaři, který je ze dřeva a natřený na zeleno, trochu trouchnivý, s předníma nožkama ulomenýma. A je úplně bezbranný, proto ho nějací opilci přesunuli k lavičkám a nechali kolem ohromný svinčík, jak tam na něm posedávali a chlastali levné alkoholické nápoje.

A souvislost mezi krokodýlem hostivařským a podzemním asi bude úplně náhodná.   
Procházel jsem se bezcílně svým způsobem známými místy, i když bych těžko mohl říct, kde to bylo. Ono ve snu je vždycky všechno známé svým způsobem neznámé a naopak, že. Kličkoval jsem chvilku mezi starými domy, až jsem zahlédnul takové skoro procesí ve svátečních oblecích. Přidal jsem se k dvěma starším paním a ony mě zavedly do kostela, který stál někde poblíž. Vedly k němu ošlapané kamenné schody. Poměrně dlouho se po nich muselo stoupati, než se člověk do toho kostela dostal. Asi jsem potom, když už jsme byli vevnitř, plácnul nějakou nepředloženost, nejspíš něco na adresu církve a jejích oveček. Mé průvodkyně sice dělaly jakože nic, ale už si mě radši ani nevšímaly a dívaly se třeskutě zaujatě na kněze, kterého se mi nechtělo poslouchat, radši jsem se jen tak zbůhdarma po tom kostele procházel mezi strnule naslouchajícími věřícími. Zničehožnic se přede mnou otevřely nějaké dveře a hned za nimi byl jakýsi církevní klub nebo spíš lázně. V kádích, ze kterých šla pára, se tam koupali ti, kteří předtím byli na mši. Nějakým záhadným způsobem mě předběhli. Čachtat jsem se nechtěl, takže jsem začal pátrat po východu. Hledal jsem ho v té mlze dost složitě. Po čase jsem se ale k němu doškobrtal.

Objevila se přede mnou pustá ulička s tmavými a zjevně vybydlenými domy. Než jsem se rozkoukal, tak tam na mě odkudsi skočil nějaký náboženský fanatik, drmolil něco o víře, která spasí svět, a přitom mi vnutil do ruky kovově lesklou věc, ze které se vyklubala bomba, a řekl mi, že nesmím dýchat, jinak že vyletíme do vzduchu. A ještě mě začal škrtit nejen rukama, ale i nohama. Bylo mi divné, jak to dělá, ale nemohl jsem nad tím moc špekulovat, protože jsem se dost dusil.
Hořelo už i nebe nad Berlínem nebo to byly Drážďany. To jsem jaksi nerozeznal. Všude prostě hořelo. Nad tím koncem světa i snovým městem visel oblak žlutého dýmu.

Pak jsem se přesunul do podzemí. Byly tam dvě skupiny hasičů.

Jedni měli koně a vozy plné slámy. Ovšem koně se báli ohně a sláma se jak známo k hašení moc nehodí. Hasiči z druhé skupiny mrštně naskakovali do prastarých aut. Byli to asi Angličani, ale jen asi. Z podzemí se nedal najít východ zpátky do nadzemí. Nešlo to.

Ten sen si nechci nijak vysvětlovat.
Na zahrádce chatky, která patřila mně, ale přitom i jakémusi příteli, se sešly sousedky, staré nepříjemné klevetivé megery, vysvětloval jsem jim, jak to vlastně je s vlastnictvím, komu kdo tu chatu a pozemek prodal, za co ji kdo s kým vyměnil, a už jenom to, jak jsem se snažil být ochotný a milý, mi dávalo docela zabrat.

Odněkud se vynořili asi čtyři kumpáni, nejdřív mi hrozně pochlebovali, pak začali šťourat stejně jako ty sousedky, a tak jsem po nějaké době dostal amok, vybral si toho nejupovídanějšího, nejjízlivějšího a taky shodou okolností nejmenšího a zlomil mu nejdřív prst, že to ruplo, jako když praskne suchá větev, potom jsem ho lapil a vyhodil do vzduchu, chvilku plachtil a při dopadu na zem se zle porouchal a ztratil vědomí.

Ozval se amplión, kdosi vypočítával, kolik bylo porušeno zákonů, paragraf po paragrafu, když jsem se ale lépe zaposlouchal, vysvitlo z toho příšerného hlasu jakéhosi tiskového mluvčího, že nejsem tím obviňovaným já, jak jsem původně jasně slyšel, ale ten malý snědý chlapík, který přišel k úrazu, dost mi to bylo divné, protože jsem si myslel, že si přijedou pro mě.

Odjížděli jsme vojenským náklaďákem spolu s tím malým polámaným, kterého jsme vezli do vězení, cestou jsme pili slivovici a jiné silné alkoholy, dokonce jsme tomu, co šel bručet, aby se neměl špatně ve vězení, přelili půlku demižónu do vojenské přilby, kterou měl bůhvíproč s sebou. Náklaďák smrděl lihem, protože to drncalo, a tak jsme dost chlastu vylili na dno korby. Zbytek jsme vypili a začali všechno kolem sebe demolovat.

Pozavírali všechny kromě mě, já se místo toho ocitnul vedle kuchyně, ve které pracovali všichni pozavíraní, teď nedobrovolní vojáci. Dělal jsem si z nich legraci, protože jsem byl neuvěřitelně opilý a zlomyslný. Dokonce jsem zase toho malého tmavého, kdykoliv musel jít kolem mě, fackoval. Pak jsem se zvednul a chtěl odejít, jenže jak jsem byl totálně opilý, popletl jsem si směr a šel do prostoru vězňů, místo toho, abych odtud vypadnul. Dva se samopaly mě začali svými zbraněmi odtud vytlačovat, ale moc si netroufali, protože nejspíš tušili, že kdyby se vedení kasáren kombinované s věznicí o nějakém incidentu dovědělo, bylo by z neznámých důvodů na mé straně.

Nakonec jsem se jich zbavil a zůstal sedět v hale, odkud vedly asi dvoje dveře ven. Najednou se kolem jedněch z nich strhla hrozná mela, nějací chlapíci od tajné policie se vrhali na blond odbarvenou ženskou, která se snažila protlačit dovnitř. Těsně předtím, než se jim to povedlo, stačila vhodit do místnosti nějaké malé věcičky, které se při dopadu na zem zvětšovaly a stávaly se z nich jakýmsi zázrakem dýmovnice, začal z nich unikat žlutý dusivý kouř. Rozeběhnul jsem se k druhým prázdným dveřím, kouře přibývalo, a i venku, kam jsem stačil doběhnout, bylo všechno začazené. Do plic mi začal pronikat dusivý kouř, cítil jsem, jak jsou ve chvilce mé plíce plné toho jedu. V momentě, kdy jsem měl už umřít, jsem se probudil.

V tom snu se mi promítlo, sice trošku hodně pokřiveně, tolik mých různých zážitků, historek, co hlodaly léta svědomí, že to bylo svou děsivostí až nádherné, taky mě hrozně bolí plíce od kouření, proto asi byl konec snu takový, jaký byl.

1. 10. 2002

je docela zajímavé, kterak se po přečtení si snu, který se člověku už dávno odestál, ona situace vrací, ovšem akcent jakési důležitosti nebo spíš sdělení se posouvá...
dneska mi nejvíc interesantní přijde ona rozumem nevysvětlitelná jistota jakési beztrestnosti, jakéhosi někoho něčeho, co nad člověkem bdí i při jeho největších přehmatech, přehánění a tak dál, nejde o autoritu nějakého člověka, ale víru v jakousi sílu, která vždycky pomateného pomýleného vytáhne z bryndy za pačes, i když mnohdy už zbývá jen pár nádechů a výdechů ke konečnému kolapsu... ovšem s tím, že hrát si s ní a přehánět svévolnost je evidentně nepatřičné, pokaždé se něco nalomí, něco zmizí, ale na druhou stranu přibývá prostoru na straně jakože začleněného do světa jednání, které stejně vhání i uzoufale pokorného na pokraj, i když dělá co může... náznak konce, který tu stále čeká, ale nikdy není tak hrozný, jak strach napovídá... uvolněná mysl nezahlcená vlastní bídou a sklonem k porušování čehosi vždy vidí možnost, i za hranicí bytí... vůlí i poslušností k čím dál větší jistotě a ukotvenosti v prostoru s čitelnou výhružkou konce, odstraněním strachu ku svobodě... vnitřní...

18. 7. 2004
Otevřené vědomí - obrázek

Otevřené vědomí - obrázek

Na kopci stojí vilka. V ní nezvykle útulný nemocniční pokoj. Je odtud moc hezký výhled do kraje. A já tam ležím na posteli. Necítím se nijak uvězněně, ale přece jen nemám radost z toho, že mě sem šoupli.
*
Do pokoje vchází mladá doktorka, mám pocit, že jí mohu důvěřovat.
"Nechcete se projít? Ráda bych si s vámi popovídala," optá se.
"Chtěla bych vás požádat, jestli byste mi mohl trochu jasněji vysvětlit to o vašem otevřeném vědomí, jak jste o tom mluvil při příjmu. Vůbec nic jsem z toho nepochopila, soustředila jsem se spíš na váš celkový stav," přejde rovnou k věci, když spolu vycházíme z budovy po cestičce, která vede k asfaltové silnici na úpatí kopce.
*
"Nevím, odkud bych začal. Asi u té postavy bojovníka, která mě často pronásleduje, se kterou se bez vůle nebo dokonce proti ní ztotožňuju," pouštím se do výkladu, který nemám ani málo připravený. Ale chci jí všechno říci co nejjasněji, aby si nemyslela, že mám v hlavě nějaký nebezpečný chaos.
*
"Dobře. Včera jste mi vyprávěl o téhle vaší vnitřní postavě, zajímalo mě to, a tak jsem si o archetypu hrdiny něco přečetla." Po těchto slovech zalistuje v knížce, kterou s sebou nese v podpaží.
"Tady o tom Mindell píše," ukazuje prstem na jeden odstavec v knížce: "Hrdina je zastáncem a představitelem mravních příkazů a kulturních hodnot. Symbolizuje vědomí a sílu, jež hájí etické zásady za všech okolností. Jeho negativní charakteristiky vyplývají ze způsobu života. Poněvadž zastává nekompromisně vědomí, má sklon být příliš silný. Jeho cítění a vztah k ženskému elementu bývá proto občas narušen. Život je pro něj neveselým, smrtelně vážným zápasem za udržení zastaralých zásad, kulturních hodnot a osobních závazků... Dál nemám chuť to číst. Něco se ve mně začíná proti těmhle definicím bouřit."
*
"Dobrá, dobrá, ale každá věc má přinejmenším dvě vzájemně protikladné tváře. Stejně tak bojovník nebo tenhle Mindellův hrdina," odporuji trochu zprudka.
"Může se zaměřovat na obranu jakéhosi morálního kodexu, i když o něm není vnitřně přesvědčen," pokračuji už o poznání volněji.
"Ale je i opačný bojovník, bořitel, který se snaží násilně zvrátit vše dosavadní, zaběhlé." Tváří se chápavě a tak hned pokračuji dál, aby neměla čas něco namítat.
"Tohle sváření je jen částí otevřeného vědomí, taková jeho prvotní potíž, přes kterou přejít je dost nelehké."
*
Zase nic neříká, a tak se snažím do toho moc nezamotat.
"Vedlejší a nejviditelnější projevy jsou záchvaty vzteku, hledání nepřátel a skrytých škůdců, obviňování všeho a všech, včetně sebe sama."
*
Radši se na ni ani nepodívám a povídám dál.
"Když se ale propluje tímhle obdobím nebo úskalím, které je ale nejspíš nutné si prožít, dostaví se nebývalá a nečekaná vyrovnanost."
Řekne jenom hmm. A dál mě pozoruje.
*
"Jako když někdo chce najít svůj směr. Měl by vědět, že nalevo je zeď méněcennosti a napravo propast nadřazenosti, a to se podle mě nemůže při otevřeném vědomí nedostavit. A pokud si to člověk neprožije, neví o tom nic, i kdyby se krmil odbornou literou od rána do noci a konzultoval všecko s největšími odborníky. Vlastní zkušenost nic nenahradí."
"A basta," dodává a trochu se usmívá tomu, jak se pokouším dostat do správné vykladačské nálady.
*
Nenechávám se odradit její ironií a hned pokračuji: "Další věcí, která se potom dostaví při tom totálním uvolnění je zážitek ticha, klidu, kdy každý vnější podnět je zmnohonásoben. Zvuk vzdáleného vlaku, stín vržený do tváře chlapíka na tramvajové zastávce, barva vlasů kolemjdoucí holky a další a další. Je ohromně těžké nebrat tyhle věci vážně a nepodlehnout jejich kouzlu. To ale nemění nic na věci, že je potřeba se zastavit."
"Ano, chápu," říká jenom.
*
"Nebezpečný průvodní jev otevření se je taky zrychlené myšlení, volné asociace a shluky navzájem si podobných nápadů. Třeba příklad: v enneagramu číslo devět je slon, Spasitel, spodní čakra je slon, uvězněné či ochočené a domestikované nevědomí, když se pár těchto a dalších podobně vypadajících informací dostane do kotlíku zrychleného a uvolněného proudu myšlenek, nelze nezabřednout do rádoby stoprocentně fungujícího výkladu, který se zdá nenapadnutelný. Není dobré brzdit tuhle rozjetou myšlenku, ale přitom je potřeba ji nebrat vážně. Ona sama se unaví a odpluje. Svým způsobem krásně vyčistí všechny spoje, které mýticky a neracionálně, ale vlastně i zdánlivě racionálně zapadají do sebe. Zůstane potom volná cesta obyčejným věcem a příběhům, které jsou důležité. Všechny překombinované konstrukce prostě odplynou. Není potřeba něco vykládat, vždyť je to tak, jak to je. A je to tak proto, že to tak má být. Proč tedy k tomu cosi přidávat, stačí vědět, jak to je. A že to tak je, k tomu dojde každý, kdo někdy prožil zážitky otevřeného vědomí."
Nechci se jí radši ptát, co ona na to. Jen ukazuji rukou dolů do údolí a hodně nápadně nenápadně měním téma.
"Podívejte, jede sem autobus."
*
"No, dobře a co dál? Myslím, jak se to jinak projevuje, to vaše otevřené vědomí?"
"Další úskalí je ohromný příliv energie. Celé tělo vibruje, dostavují se tanečky, rytmické poťukávání, jakoby každým krokem si člověk sám pod sebou otáčí zeměkoulí. Je to velmi strhující, neočekávané. Jednoho to nadchne, jak se téměř odnikud dostaví tato všezahrnující síla. Ze své zkušenosti vím, že není dobré to tlumit, jednou začas a bez publika není špatné se podvolit potlačované základní životní síle. Nechat ji projít kudy má. V páteři je horko, hlava svítí zlatem, rukama projíždí chladný vítr, člověk pluje, plave, vznáší se. I když leží, je spojen se sluncem a zemí, vším okolo, co bylo, je i bude. Nesmí se to ale brát jako nějaký zázrak, dar, kterým je člověk obdarován jako jeden z mála, to pak šílenství hned zaklepe na dveře."
I když nechci, musím přestat dál rozebírat tuto věc, protože se musíme uhnout autobusu, který si to kolem nás prožene směrem k léčebně. Za jeho okénky zahlédnu povědomé obličeje jedné dávné lásky, matky a sestry.
*
Vím, že už budu muset ukončit svůj zmatečný pokus o sdělení něčeho jasného o otevřeném vědomí. Přesto se do toho znovu pouštím.
"Hlavní věc je se z té energie nezbláznit a nebrat ji jako vlastní. To jenom tělo si konečně uvědomuje sebe samo bez uvědomování si. No."
*
"Budeme se muset vrátit," říká doktorka a táhne mě za ruku kratší a nepohodlnější cestou nahoru do kopce.
*
"A pak hlavní sebelekce je nechtít něco opakovat, vracet se, urychlovat, litovat, jen hledat bolavá místa, být nadšen, být strnulý. Ono se všechno samo stalo, protože tudy vedla cesta. Je dobré vědět, že se ještě leccos nepříjemného přihodí, ale proč to přivolávat, proč se v tom šťourat. Otevřené vědomí, když se člověk zbaví dětských průvodních nemocí, samo zjistí, že ho již netřeba. Je tu a není."
*
Přicházíme do léčebny, která je zevnitř mnohem větší, než vypadá zvenku. Lékařka mizí, objevuje se dívka z autobusu, ale hned někam odběhne a já vcházím do pokoje, kde leží pod dekou mladá holka, kterou už taky znám. Zakrýváme si oči a hádáme, kdo je ten druhý. Padají nesmyslná jména. Jestli to je legrace a nebo se nemůžeme doopravdy poznat, to nám není ani jednomu jasné. Můžu mluvit za oba, protože chvilkami myslím za ni, chvilkami ona za mě.
*
Pak vidím přilétat malé letadlo s otcem, které coby obr chytám do ruky. Jako dítě, když drží v ruce modýlek letadélka, ho nechám přistát na podlaze. A vystupuji z něj v kůži svého otce.
*
A nakonec stojíme proti sobě já, sestra, matka, otec a ta dívka zpod deky. Snažím se všechny navzájem představit.
Když řeknu: "To je sestra," tak ta dívka podává ruku otci.
Podruhé zase: "To je otec," ona ale pro změnu podává ruku matce.
Potom si všichni začnou podávat ruce a nikdo už netuší, kdo je vlastně kdo. Ale pokaždé se to představování pomotá.
"Tohle je ale doopravdy moje sestra," byla poslední slova, která slyším sám sebe říkat těsně předtím, než se probudím.
stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one