Vaši Naši

na konci věku.

na konci věku. - obrázek

na konci věku. - obrázek

poměrně dlouho jsem nebyl z žádný knížky tak perplex, jak z eseje "na konci věku" od amerického historika maďarského původu johna lukacse. závěr knihy mé pochybnosti o tom, zda se mi to jen zdá, co to čtu za zlomový dílo, uplně rozehnal. dozvěděl jsem se konečně, že planeta země je střed vesmíru, protože na ní žijeme a protože se tu před dvěma tisíci lety zjevil ježíš. nikde jinde se to nestalo, tak se to nedá popřít, to naše centrální místo ve veškerenstvu.

největší duchové sklonku novověku byli marx, freud a einstein. ovšem trochu některé věci nezvládli. třeba marx špatně odhadnul, že stát není tak důležitý jako národ, což následně dokázal hitler, který byl mnohem větší pohroma než stalin, protože stalin se choval jak ivan hrozný, v podstatě taková jeho kopie, ale naštěstí se to vše odehrálo v zaostalé zemi, zato hitler neměl v německých dějinách předskokana. sice měl silnou vůli, ale řídilo ho zlo, proto špatně dopadnul.

lukacs prokládá své úvahy o historii konce věku a síle ducha, která předchází materielním záležitostem, různými vsuvkami z dějin fyziky, ale stejně fyzika není důležitější než historie. na různé vědce se musíme dívat jen z toho úhle pohledu, že byli součástí své doby. moc pěkně se třeba vypořádal s descartem, jasně naznačil, že nějaké myšlení je pěkné, ale člověk nejdřív musí být, aby potom mohl myslet. podobně dostal za ucho i popper, který když mluvil o objektivních faktech, měl si uvědomit dřív, než tohle vypustil z pusy, že fakta neexistují sama o sobě. a jakýkoli "fakt" mimo naše poznání ztrácí význam přeci. darwin taky nic moc. s tim, že silnější vyhrává, to tedy přehnal. to křesťan nerad slyší.

zpočátku eseje se to nezdálo, ale od kapitoly, kde se objevila trojka marx, freud a einstein, a pak další úsek, který opanovali mussolini, hitler a stalin, to nabralo na obrátkách, takže jsem asi na finální happy end s ježíšem mohl být připraven, ale stejně mě zaskočil. no. už dlouho jsem si tak čtenářsky neužil.
05.02.2013 09:50:00
stanislav vasina
stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one